Plečnikova hiša

V sredo, 1. 6. 2022, smo imeli učenci zanimiv arhitekturno obarvan dan.

V šoli smo prebrali pravljico Mojiceje Podgoršek, O dečku, ki je sanjal velike sanje. Pravljica pripoveduje o življenju našega največjega arhitekta Jožeta Plečnika.

Nato smo se odpeljali v Ljubljano na ogled  Plečnikove hiše. Na prvi pogled povsem običajna hiša v Karunovi ulici prav nič ne daje slutiti, da se za njenimi stenami skriva Plečnikov dom. Arhitekt se je vanj preselil leta 1921, po vrnitvi iz Prage, ko je ljubljanskim študentom začel predavati arhitekturo.

V okrogli sobi v stolpu nas je pričakal navihani kuža Sivko, ki nam je zaupal marsikatero arhitektovo skrivnost, poduhali smo sestavine za mojstrov najljubši napitek, ki mu ga je pripravljala njegova gospodinja Urška, in spoznali zanimivosti, ki jih skrivata njegov prostrani vrt in skrivnostna hiša. Na koncu smo se prelevili še v arhitekte in svoje arhitekturne zamisli uresničili ob izdelavi maket.